PROGRAM 2022

 


Program for begynderkursus forår 2022




I 2022 starter vi tre hold med hver tolv personer




  1. A)Første dag ved klubben - Velkomst og introduktion af undervisningsforløbet i foråret

    Tirsdag den 29. marts – Kl 19.00-21.00
    Sted: Klubhuset

    Du finder klubhuset på Marselisborg Havnevej 18, 8000 Aarhus C. - se Google Maps på https://goo.gl/maps/53sYHLyE5SmUbPwb9

    Program

  1. Velkomst og info om klubben

  2. Navnerunde

  3. Undervisningprogram

  4. Kilometerroning

  5. Udstyrskrav - hvad skal du have af udstyr ? Et udvalg af beklædning vil blive demonstreret.

  6. Klubliv og -ture i Aarhus Havkajakklub




  1. B)Udstyrssalg hos Surfline, Gåseagervej, Egå
    - mulighed for køb af godt begynder kit (rotøj og støvler)

    Mandag den 4. april kl. 17-19

    Der vil være instruktør fra Aarhus Havkajakklub til stede.
    Surfline vil sammensætte begynderpakker til rimelige priser

    Tilmelding på Facebook: https://www.facebook.com/events/997272657889807/?ref=newsfeed




  1. C)“Tørroning” - Vi gennemgår lidt kajakteori og tester (på land) hvilken kajak der passer dig bedst

    Mandagshold: Mandag d. 25. april kl. 17 - 19
    (Holdkaptajn: Ole Buch)
    Tirsdagshold: Tirsdag d. 26. april kl. 17 - 19
    (Holdkaptajn: Connie Møller)
    Onsdagshold: Onsdag d. 27. april kl. 17 - 19
    (Holdkaptajn: Maja Birk)

    Program:

  2. Introduktion til kajakken

  3. Indstilling af kajakken


      Sted: Klubhuset




  1. D)Svømmehalstræning

    Mandagshold: Fredag den 29. april kl. 17-20
    Tirsdagshold: Lørdag den 30. april kl. 12-15
    Onsdagshold: Lørdag den 30. april kl. 15-18

    Sted:
    Beder-Malling svømmehal, Bredgade 5, 8340 Malling
    Se Google maps: https://goo.gl/maps/ybAJuzv6gsEDYqAB8

    Program
    Makkerredning og selvredning. Vi anbefaler, at du studerer følgende videoer, inden du kommer:

  2. Makkerredning

  3. Selvredning

  4. Spraydeck

  5. Tips til at entre kajakken under makkerredning

  6. Tips til makkerredning




  1. E)1. træningsaften på havet - kl. 17.00-21.00
    (Omklædt og klar på vandet kl. 17.00)


  1. Mandag den 9. maj - Kaptajn: Ole Buch

  2. Tirsdag den 10. maj - Kaptajn: Connie Møller

  3. Onsdag den 11. maj - Kaptajn: Maja Birk




Indhold af træningsdage planlægges fra gang til gang under hensyntagen til vejret og pensum.




  1. F)2. træningsaften på havet - kl. 17.00-21.00
    (Omklædt og klar på vandet kl. 17.00)


  1. Mandag den 16. maj

  2. Tirsdag den 17. maj

  3. Onsdag den 18. maj




  1. G)3. Træningsaften på havet - kl. 17.00-21.00
    (Omklædt og klar på vandet kl. 17.00)


  1. Mandag den 23. maj

  2. Tirsdag den 24. maj

  3. Onsdag den 25. maj




  1. H)4. træningsaften - kl. 17.00-21.00
    (Omklædt og klar på vandet kl. 17.00)


  1. Mandag den 30. maj

  2. Tirsdag den 31. maj

  3. Onsdag den 1. juni




  1. I)5. Træningsdag – Heldagstræning med opsamling.
    (Omklædt og klar på vandet kl. 09.00)

  2. Mandags-/tirsdagshold: Lørdag den 11. juni -  kl 9.00–15.00

  3. Onsdagshold: Søndag den 12. maj kl. 9.00–15.00

               



  1. J)Frigivelsesprøven - kl. 17.00-21.00
    (Omklædt og klar på vandet kl. 17.00)

  2. Mandag den 13. juni

  3. Tirsdag den 14. juni

  4. Onsdag den 15. juni


  5. Program for frigivelsesprøve

  6. Se linket PRØVEN




  1. K)Kilometerroning

  2. På nogle hverdage og lørdage i maj og juni, vil der være mulighed for at få roet ekstra kilometer i klubben.

  3. Der vil være rutinerede klubmedlemmer med på turen.

  4. Der vil ikke være egentlig undervisning, men det er nødvendigt at deltage 2-3 gange for at nå de 50 km.

    Se tidspunkter på linket KILOMETERRONING




  1. L)Nybegynder heldagsture – Lørdag 18. juni og Søndag den 19. juni


  1. Vi pakker trailer med kajakker og tager på heldagstur.

  2. Mere om turene senere. ikke obligatirisk